1. Оплакувати можна! Дозволь собі біль, плач. Дозволь, щоб усі спогади, пов’язані з втратою дитини: картини, звуки, запахи, люди, які там були; все, що сталося, з’явилися у емоційно безпечному місці. «Намагатися забути все» – не є хорошим рішенням, тому що спогади та почуття підсвідомо все одно будуть мати вплив. Це як інфікована рана: нові пов’язки просто закривають її. Для справжнього загоєння її потрібно розкрити. Це боляче, але це – єдиний шлях до справжнього зцілення. Якщо ти тут, на цій сторінці, можливо, ти вже пройшла цей крок.
  2. Ти є мамою назавжди. Правда, ти знаєш, що ця дитина назавжди залишиться Твоєю? Навіть на біологічному рівні наш організм пам’ятає кожну зачату дитину.
  3. Дозволь, щоб вона стала для тебе особистістю! Якщо хочеш пам’ятати про неї, як про свою дитину, дай їй ім’я, як дають дітям при народженні! В душі ти можеш прийняти її в свою сім’ю, як дорогу для тебе людину, яку ти втратила.
  4. Напиши все, що є в Тобі. Можеш уявити свою дитину. Можеш їй розповісти або написати як сильно ти хочеш, щоб вона була тут. Якщо звинувачуєш себе у її втраті, попроси в неї пробачення. Напиши/скажи їй, які хороші справи ви б робили разом, як її бракує Тобі… І попрощайся з нею, маючи думку, що в серці ти завжди пам’ятатимеш про неї.
  5. «Я відпускаю тебе». Вимовляй це слово, навіть вголос, можливо, і кілька разів. Це можеш супроводжувати певними фізичними знаками: наприклад, розкрити стиснуті руки, як коли відпускаєш мотузку. Головне, щоб цей внутрішній рух відбувся у твоєму серці.
  6. Збережи пам’ять про свою дитинку. Твоя мета не забути про свою дитину, адже Вона завжди залишиться Твоєю, а щоб втрата більше не перешкоджала Тобі жити власним життям і зростати в ньому. Цього хотіла б і твоя дитинка.
    Можеш посадити дерево або гарний кущ у пам’ять про неї; або можеш розмістити невелику меморіальну дошку у місцях пам’яті ненароджених дітей, або тут, на цій віртуальній скорботній стіні.
    Можеш поговорити про це з кимось, кому справді довіряєш.
  7. Нарешті, можеш розпочати досліджувати, яким даром було коротке життя твоєї дитинки, в чому ти стала кращою, сильнішою або що ти дізналася про себе та інших.

ТРАВМА У ЖИТТІ – ЦЕ ТЕЖ МОЖЛИВІСТЬ. ВІД ТЕБЕ ЗАЛЕЖИТЬ,  ЧИ НАПОВНИШ ЇЇ СЕНСОМ.